Přežít holocaust

24.01.2009 16:00

Nízkoprahový klub U-kryt vás zve na akci Přežít holocaust.

„Ještě mi nebylo devatenáct let když jsem se dostal do Terezína, odtud do Osvětimi, Sachsenhausenu i jinam. Přežil jsem i pochod smrti a v květnu 1945 jsem se po více než třech letech šťastně vrátil, sešel se s bratrem, ale bohužel už ne se svými rodiči a ostatní rodinou. Všichni zahynuli v koncentráku.“

Holocaust. Takto je označováno pronásledování a genocida Židů, Romů a dalších skupin, jež nacisté považovali za méněcenné. Patří k nejhrůznějším zkušenostem celých lidských dějin. A to nejen počtem zavražděných, ale též metodou vyhlazování, kdy stát za využití rozsáhlého byrokratického aparátu a moderních technologií uvedl do chodu obludnou vraždící mašinérii. V jejích zubech se ocitl také Luděk Eliáš, host akce „Přežít holocaust“, která se koná při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Jak Luděk Eliáš prošel tímto peklem, si budete moci vyslechnout v sobotu 24.1.2009 v 16:00 v nízkoprahovém klubu U-kryt. Součástí akce bude promítání videosnímků vztahujících se k tématu holocaustu, vytvořených ve spolupráci s dětmi a mládeží, které využívají služeb nízkoprahového klubu U-kryt.

Luděk Eliáš
V životním příběhu Luďka Eliáše se jedinečným způsobem koncentrují dramatické události, spjaté s milníky naší novodobé historie. Nacistická diskriminace a válka mu nedovolily dokončit gymnázium ani vyučit se číšníkem. Prošel peklem koncentračních táborů a pochodem smrti. Po válce jej neminula vojenská služba a po ní jeho kroky směřovaly k divadlu. Působil jako režisér, herec, posléze ředitel divadla P. Bezruče v Ostravě. Pracoval v rozhlase a v tehdy začínající televizi, kde byl šéfredaktorem zábavné redakce. Po srpnových událostech roku 68, kdy z televizní obrazovky označil vpád sovětských vojsk za okupaci, byly jeho herecké příležitosti omezené. Po sametové revoluci se opět vrací do rozhlasové a televizní práce.

Zpět